NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Jarné cibuľoviny v záhrade

21. 03. 2016      |


Crosus
patrí medzi obľúbené cibuľoviny, ktoré kvitnú práve teraz v jarnom období. Z botanického hľadiska ho zaraďuje do čeľade Iridaceae. Čo sa týka jeho vzťahu k mrazu, patrí medzi mrazuvzdorné – čiastočne mrazuvzdorné. Za zaujímavú možno označiť informáciu, že 80 až 90 druhov je vzácnych. To znamená, že buď sa nachádzajú v obmedzenom geografickom prostredí, alebo ich populácia má nízke zastúpenie. Okrem iného Crosus je pre svoj nízky vzrast vhodný do skaliek.

 

Kvitne: závisí od druhu, niektoré druhy kvitnú na jar, iné koncom leta, prípadne na jeseň. Výskyt v prírode: horské lúky, listnaté, zmiešané a ihličnaté lesy. Nároky na pestovanie: vyžadujú si priame slnko, prípadne čiastočný tieň, pôda by mala byť priepustná


 

Galanthus (snežienka) z botanického hľadiska sa zaraďuje do čeľade Amaryllidaceae. Vyskytuje sa v Európe a Malej Ázií, od Pyrenejí, východne až po Kaukaz a Irán. Z hľadiska odolnosti je mrazuvzdorná – citlivá. Nároky na pestovanie: vyžaduje priame slnko až čiastočný tieň. Pôda by mala byť výživná, dobre priepustná, neutrálna, až slabo zásaditá.

    

 

Primula patrí medzi jarné rastliny, ktoré sú bezpochyby veľmi obľúbené a svojim krásnymi kvetmi sú ozdobou našich záhonov. 

Primuly z botanického hľadiska zaraďujeme do čeľade Primulaceae. Tieto rastliny sú rozšírené v Severnej pologuli v hornatých oblastiach. Primule vo vzťahu k mrazu sú buď úplne – čiastočne mrazuvzdorné. Stále však treba  mať na pamäti, že ak chceme, aby nám primule robili radosť svojimi krásnymi kvetmi, je potrebné im zabezpečiť optimálne podmienky. Pod optimálnymi podmienkami rozumieme zohľadnenie takých faktorov ako sú napr. nároky na pôdu. Nároky na pestovanie: Primuly si vyžadujú pôdu vlhkú, ale rýchlo priepustnú a štrkovitú. Okrem iného by  mala byť bohatá na humus. Taktiež je možné na pestovanie použiť aj jemne zásaditú pôdu. Vo vzťahu k stanovišťu, nie sú až tak náročné. Je to z toho dôvodu, že je možné ich pestovať na priamom slnku,  ako aj v čiastočnom tieni. Druhy Primul tolerujú okrem priameho slnka a čiastočného tieňu aj hlboký tieň. V tomto rode nájdeme okolo 430 druhov.

 


Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra