NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

Ako si vytvoriť originálny adventný veniec

23. 11. 2017      |

 

Blíži sa čas Adventu. Obdobie keď sa chystáme na jedno z najkrajších období v roku – Vianoce. Aj toto obdobie má svoje typické dekorácie, ktoré si však nemusíte kupovať. Oveľa cennejšie sú tie, ktoré si vyrobíte sami, spolu s deťmi či blízkymi. Strávite tak spolu krásne chvíle, a o to väčšia bude radosť z Vášho spoločného diela.

 

Že nemáte doma žiaden dekoračný materiál ani iné veci potrebné na aranžovanie? To vôbec nevadí. Stačí len vyjsť von a inšpirovať sa okolitou prírodou. Všetko prírodné, či retro bude dokonalé a hlavne originálne.

    

Využiť sa dá naozaj všetko šišky, kôra, konáriky či už holé z listnatých stromov či krov (mnohé z nich bývajú krásne vyfarbené) alebo tie s ihličím, sušené plody, jabĺčka, či živé kvety.  Materiál tiež môžete doplniť o rôzne drobnosti na aranžovanie, napr. vianočné guličky, hviezdičky, ale aj anjeliky, zvieratká. Tie nájdete aj u nás v záhradnom centre. Pri tvorbe aranžmánu sa nebojte farieb. Napriek tomu, treba byť opatrný a držať sa pravidla, že menej je niekedy viac.

 

Symbolom a hlavným znakom adventu je adventný veniec. Tieto vence si ľudia v minulosti vešali na dvere bez sviečok. V súčasnosti  sú skôr rozšírené vence so sviečkami- najčastejšie sú 4 sviečky, ale niektoré majú aj 5 sviečok – to všetko má svoju symboliku. Advent slúži práve k odpočítavaniu štyroch adventných týždňov do Vianoc – preto 4 sviečky na venci;  a pre kresťanov je advent obdobie očakávania narodenia Ježiša Krista, čo predstavuje piata biela sviečka, ktorá je v strede. Tá sa zapaľuje na Štedrý deň a má symbolizovať samotného Krista.

 

Adventný veniec by mal byť vyrobený z vetvičiek ihličnatých stromov alebo cezmíny, ktoré predstavujú život. Slamené vence alebo vence z prútia by mali odháňať zlých duchov a domu dopriať požehnanie.

Dôležitá je aj farba. Hlavnou farbou adventu je fialová. Táto farba je symbolom pokory a dôstojnosti. Ozdoby, stuhy a sviečky (s výnimkou jednej sviečky), by mali byť fialové. Tá jedna je obvykle ružová, ktorá symbolizuje priateľstvo. Postupne sa začali využívať aj vence s bielymi sviečkami, pretože biela farba je tradične chápaná ako slávnostná. Každý rokom k nám prichádzajú nové trendy a už je naozaj na človeku, ktorú farbu si vyberie.

     

Prajeme Vám veľa tvorivých chvíľ a inšpirácií pri výrobe adventných dekorácií podľa Vašich predstáv. V prípade, že si nebudete vedieť dať rady, alebo nemáte toľko času v predvianočnom zhone. Neváhajte nás navštíviť určite si nejakú dekoráciu či adventný venček vyberiete :)

 
 

text: Ing. Lenka Matijová
záhradný architekt
foto: internet

 
Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra