Akým chybám sa v zime vyhnúť, aby bol váš trávnik na jar fit

Aj keď momentálne  sa naše záhrady premenili na krásne zasnežené kráľovstvo, netreba to podceniť. Záhrada je živý organizmus, ktorý tiež podlieha zmenám počasia. Uvediem jednoduchý príklad . Viete ako vyzerajú jahody keď ich vyberieme z mrazničky a rozmrazia sa? Stratia tvar aj správnu konzistenciu.  Podobne je to aj s trávnikom.

Bunky sa zmrazením poškodia a nemajú pevnosť. Jahoda je v podstate vodnatá hmota v tvare jahody. Podobne sa to deje aj s bunkami stebiel trávy. Keď sú zmrznuté, tak ich veľmi ľahko mechanickým tlakom poškodíme. Stopy v trávniku môžu zostať aj týždne po naštartovaní novej sezóny.

Preto po trávniku v zime nechoďte, a ak už musíte, nechoďte stále rovnakú cestičkou. Bude trvať týždne, než sa spamätá a zregeneruje.

Príjazdovú cestu starostlivo vyznačte

Oveľa horší prípad je, keď k vám niekto príde autom – návšteva, sused, kuriér s tovarom. Zvlášť, keď je napadnutý sneh, nevidia a nevedia, kde končí cesta a začína trávnik. Tak to sa ľahko môže stať, že ho prejdú autom. Je to veľká záťaž pre trávnik také to poškodenie len ťažko zregeneruje. V zime, keď nie sú jasne vymedzené cestičky, kadiaľ sa smie a kadiaľ nie, je potrebné zvýšiť ostražitosť a starostlivo navigovať. Teda vyznačiť, ktorým miestam sa treba vyhnúť.

Napísať komentár