Január v záhrade

Zima je ideálny čas na kvalitnú prípravu do novej sezóny. Viete, čo všetko môžete urobiť? Prinášame vám niekoľko tipov, na čo by ste v mesiaci január nemali zabudnúť vo vašej záhradke.

Pri nemrazivom počasí pripravujeme pôdu na jarné sadenie. Nezamrznutú pôdu môžeme hnojiť maštaľným hnojom, kompostom alebo priemyselnými hnojivami. V záhrade a sade odstraňujeme staré a choré stromy a kry.

Zeleninová záhrada

 • postupne zbierame zeleninu, ktorú sme nechali prezimovať v záhone; napr. ružičkový kel, petržlen, paštrnák
 • kontrolujeme zásoby semien, priemyselných hnojív a chemických prípravkov.
 • príprava skleníkov, parenísk- natierame pareniskové rámy,…
 • vo vyhrievaných skleníkoch už možno do debničiek vysievať prvú zeleninu na skorá jarné rýchlenie
 • môžete si vysiať žeruchu na zimné doplnenie vitamínov

Ovocná záhrada

 • ak teploty v noci neklesajú pod –10 °C, môžeme začať s rezom jabloní, hrušiek a drobného ovocia; Rezy kôstkovín, marhúľ a broskýň robíme v neskoršom termíne na začiatku vegetácie, keď sa rany hoja lepšie – väčšie rany stromov zatierame stromovým balzamom alebo štepárskym voskom.
 • v neoplotených záhradách chránime kmene mladých drevín pred poškodením zverou – vysoká zver a zajace spásajú mladé výhonky a pučiace listy, v zime môžu zo stromov šúpať kôru
 • ešte stále môžeme natrieť kmienky stromov a hrubšie konáre vápenným mliekom – náter slúži ako ochrana pred praskaním kôry vplyvom prudkého striedania teplôt

TIP: Vápenné mlieko si pripravíme tak, že do 10 litrov vody zamiešame kilogram nehaseného vápna

Okrasná záhrada

 • aj okrasným drevinám je potrebné presvetliť koruny
 • ak ste to doposiaľ nestihli je potrebné zakryť skalku čečinou
 • ak je veľa snehu, je potrebné striasť ho zo vždyzelených ihličnanov, aby sa nezlomili
 • počas dlhšieho suchého obdobia a v nemrznúce dni vždyzelené stromy polejeme veľkým množstvom vody
 • rastliny, ktoré prezimovávame v pivnici opatrne zavlažíme, aby nevyschli
 • teraz je vhodný čas na odobratie odrezkov prezimujúcich kvetín na ďalšie množenie (ibištek čínsky, fuksia, muškát a pod.)
 

Rezanie vrúbľov 

Obdobie medzi 15. decembrom a 15. januárom je vhodné na rezanie vrúbľov. Je to obdobie vegetačného pokoja kedy  cez výhonky stromov už prešli prvé mrazíky. Oneskorene rezané vrúble sa zle alebo vôbec neujímajú. Na rezanie vrúbľov sú vyhovujúce mladšie až stredne staré ovocné stromy, ktoré sú zdravé a rodia každoročne kvalitné ovocie. Vrúble primeranej hrúbky režeme zásadne z koncových – jednoročných výhonov na južnej strane koruny, kde sú výhonky dobre vyzreté a v čase keď sa teplota vzduchu pohybuje nad nulou. Starostlivo ich označíme nápisom mena, pôvodu a miesto odberu.

 

Uskladnenie vrúbľov 

Narezané vrúble jedného druhu dreviny zviažeme do zväzku, pripevníme na ne menovky a uložíme ich v studenej pivnici (nie však na mieste kde mrzne), alebo na inom chladnom chránenom mieste. Vrúble dolnou časťou zapichneme vlhkej pôdy, resp. piesku, pilín, perlitu. Tiež je možné vrúble uskladniť v chladničke v mikroténovom vrecku. kde ich celé zasypeme pieskom. Na jarné sadenie si môžeme pripraviť aj odrezky ríbezlí.

TIP: Zimné úkryty pre drobné vtáctvo 

Mnohí záhradkári a pestovatelia odmietajú používať insekticídne postreky. Nejaké opatrenia proti škodlivému hmyzu sú však nevyhnutné. Východiskom by mohlo byť drobné spevavé vtáctvo v záhrade, ktoré sa hmyzom živí. Práve v zimnom období máme možnosť nalákať vtákov a utvoriť im podmienky na trvalé hniezdenie, napr. výrobou vtáčích búdok, prístreškov, … Na kŕmenie vtáčikov by sme si mali vybrať miesto, ktoré nie je pre ne nebezpečné, niektoré chodia ku kŕmitkám, iné zobú zrnká a ovocie zo zeme. Taktiež je dôležité vybrať vhodnú potravu – zmesi semien slnečníc, múčne červy, rôzne kŕmne guľôčky a kŕmne zmesi pre zvieratá, …

 

 

A okrem priaznivého  vplyvu týchto obyvateľov, bude v záhrade živo a všade sa bude ozývať krásny vtáčí spev. 

 
 
 
 
 

text: Ing. Lenka Matijová
záhradný architekt
foto: internet

Napísať komentár