NOVINKA!!!

Časopis zdarma !
Kontakt
Potrebujete
poradiť?
Kontakt

„ 10 krokov na záhrade v októbri na ktoré nesmieme zabudnúť“

06. 10. 2015      |
 
 

Október pomaly hlási príchod zmeny a nám už neostáva veľa času. Sezóna sa uzatvára a my dokončujeme posledné práce v záhrade. Október ponúka možnosť aj pre tie úkony, ktoré sme nestihli v septembri.

 

1. Začína najvhodnejšie obdobie na vysádzanie jesenný cesnaku. Okrem cesnaku môžeme uskutočňovať aj výsev jesenných odrôd mrkvy a petržlenu. Dôležitú úlohu pri výseve zohráva príprava pôdy a štruktúra. Pôda by mala byť dobre prerýľovaná, bez veľkých hrúd a tvrdých vrstiev.

 

2. Uskutočňujeme zber zeleniny, ktorá bude dlhodobo uskladnená, prakticky celú zimu. Zo zeme vyberáme v tomto období mrkvu, paštrnák, zeler a červenú repu.

 

3. Existujú rôzne metódy skladovania. Medzi základné patrí mrazenie a uchovávanie v bedničách a prepravkách  v pivnici. Po samotnom zbere nezabúdajte zeleninu najskôr dôkladne očistiť, zbaviť od hliny a blata. Z mrkvy odstráňte vňať, ktorú je možné kompostovať. Petržlenovú a zelerovú vňať môžete uskladniť, najlepším spôsobom je mrazenie. Zeleninu, ktorú plánujete zamraziť, očistite od šupiek, dôkladne umyje, môžete ju buď nastrúhať, nakolieskovať alebo nechať v celku. Pokiaľ sa rozhodnete uskladniť zeleninu v pivnici, tak nezabudnite skontrolovať zdravotný stav. Skladujte len nepoškodenú, nepopraskanú a zdravú zeleninu. Mrkvu, petržlen a zeler je možné uchovávať v prepravkách s pieskom. Čiastočne poškodenú je možné vykrojiť a zmraziť. Pri mrkve sa často stretávame s deformáciami, tie sú spôsobené ťažkou ílovitou zeminou, ktorá bráni dostatočnému prenikaniu do pôdy, v dôsledku čoho vznikajú rôzne pokrivenia mrkvy.                                                                                                                                                                                 

4. Interiérové rastliny je možné nakupovať prakticky celý rok. Niektoré  sa nám spájajú so sviatkami a jednotlivými obdobiami. Pred kúpou by sme mali zvážiť niekoľko faktorov (svetelné, tepelné podmienky, priestor a starostlivosť). Preto by sme mali mať už dopredu premyslené druhy a niečo si o nich naštudovať. Prípadne je vhodné poradiť sa u nás v záhradnom centre.

 

 

5. Pomaly sa nám blíži aj sviatok, kedy budeme spomínať na ľudí, ktorí náš už navždy opustili. K hrobom už neodmysliteľne patria sviečky a vence. Aj u nás nájdete širokú ponuku tradičných vencov. Na objednávku sú dostupné rôzne druhy, ktoré uspokoja aj náročných zákazníkov. Používame umelé ale aj prírodné materiály a rôzne dekoračné prvky.

 

6. V okrasnej záhrade sa vždy nájde nejaká tá práca. Leto je už nenávratne preč a naše záhony si vyžadujú jesennú údržbu. Odstraňujeme odumreté a odkvitnú letničky. Zostrihávame suché, poškodené a napadnuté nadzemné časti  trvaliek. Taktiež môžeme rozsádzať jednotlivé druhy, ktoré sa nám premnožili. Po lete nastáva problém s organickým odpadom. Ten je možné skompostovať. Do kompostoviska je vhodné použiť urýchľovače kompostovania. V ponuke máme rôzne prípravky.

 

7. Ešte stále sa dajú množiť okrasné trávy delením trsov, pokiaľ sme tak nespravili v septembri. Trávy je vhodné na zimu proti vetru zväzovať špagátom, takto zabránite ich poškodeniu.

 

8. Bežnou súčasťou záhrad je skleník. Je ideálnym pomocníkom, obzvlášť ho doceňujú ľudia vo vyšších polohách. Po vegetačnej sezóne si vyžaduje svoju údržbu, ktorá v sebe zahŕňa nie je len starostlivosť o pôdu, ale aj celkový stav. Po zbere sa odstráni zelený materiál. Pôda sa do hĺbky prerýľuje a zapracuje sa jesenné hnojivo, prípadne maštaľný hnoj. Skontrolujú sa okná, ktoré je dobre umyť a taktiež je vhodné skontrolovať aj  izoláciu. Pokiaľ plánujete nechať zimovať niektoré druhy rastlín v skleníku, nezabudnite im vytvoriť priestor.

 

9. Sezóna je síce na konci, ale zároveň toto obdobie je ideálne na úvahy a prípravu záhrady na budúci rok. Čo si pripravíme teraz, na jar ako keby sme našli. Na jar oceníme úsilie, ktoré sme investovali do jesene. V tomto období si môžete pred pripraviť skalku alebo prípadne založiť nový trvalkový záhon. V skalkách odstraňujeme jednoročné alebo poškodené rastliny, dopĺňame kamene (podľa potreby), prípadne ich inak rozmiestňujeme. Okrem toho si môžete spraviť koncepciu, čo by ste chceli mať v skalke budúci rok. A tomuto fakt prispôsobiť aj miesto pre nové skalničky. Tu treba zvažovať, ktoré sa hodia ku skalám a medzi ne, takými druhmi sú napr. Saxifraga- lomikameň, Leontopodium- plesnivec, Lewisia- levízia, Gentiana- horec, Geum- kuklík. Ďalšou skupinou sú také, ktoré sa hodia nad skaly a múriky, kde môžu vytvárať previs. Takými druhmi sú napr. Phlox-flox, rôzne druhy Sedum- rozchodníkov....Priamo na skalu sa zas hodia Sempervivum- skalnice.

Trvalkový záhon si tiež vyžaduje svoju koncepciu, aj tu platia určité pravidlá, tak aby pôsobil kompaktne a nie chaoticky. Potrebné je zohľadniť dobu kvitnutia, dodržiavať vzdialenosti pri výsadbe a taktiež je dôležitá aj samotná výška rastlín. Rovnako netreba zabúdať a podceňovať nároky jednotlivých druhov. Samostatnou kategóriou v rámci trvalkových záhonov sú dekoračné prvky. Pekne vyniknú veľké kamene, ktoré si môžete umiestniť na pozemok aj počas jesene. Taktiež si môžete spraviť chodníky v rámci záhrady. Trh dnes ponúka rôzne možnosti založenia. Ak si neviete poradiť oslovte našich záhradných architektov.

 

10. Ruža je bez pochýb kráľovnou medzi kvetmi. Toto pomenovanie má svoj pôvod v minulosti. Poetka Sapfo, desiata múza v staroveku, nazvala ružu ako prvá kráľovnou kvetov. Možno aj z tohto titulu je ruža veľmi často takto pomenovaná.  Ak ste sa ešte nerozhodli, stále váhate či sa pustiť do jej pestovania, tak máte poslednú možnosť v tomto roku rozhodnúť sa. Október je mesiacom, ktorý praje ich výsadbe. Dôležitý je správny výber. Pri nákupe je vhodné zohľadniť niekoľko faktov: dôležitá nie je len samotná krása, ale aj odroda a odolnosť. Výber je možný uskutočňovať nie je len podľa odrody, ale aj podľa doby kvitnutia a vône.  Čo sa týka samotnej vône, existuje zhruba 25 typov.

 

Keď sa chcete kochať pravou „ružovou“ vôňou, vyberajte si kvety červenej a ružovej farby. Ruže farby žltej, bielej voňajú po kosatcoch, fialkách a citróne. Kvety oranžovej farby zas po ovocí.  Okrem toho vôňu môžeme deliť na silnú, túto má len jedna pätina, nestálu alebo slabú má viac ako polovica. Po kúpe nasleduje výsadba, dôležitá je kvalitná sadenica. Kvalitná ruža by sa mala vyznačovať niekoľkými faktormi: kvalitným koreňovým systémom, dostatočným počtom výhonov (minimálne dva), tieto by mali byť zdravé, nepoškodené, svieže, zelené a nesmú byť suché, substrát by mal byť vlhký, drevo by malo byť, zdravé, bez poškodenia, hladké a nemalo by byť zvrásnené.

 

Miesto na výsadbu (jamu) by sme mali mať vymyslené a pripravené ešte pre samotnou kúpou. Je to z toho dôvodu, aby bola zem dostatočne uľahnutá. Ruža nesmie ostať vysokou nad zeminou, zvýšilo by sa tak riziko vymrznutia. Veľkosť jamy sa prispôsobuje koreňovému balu. Ak chcete vysadiť viac rastlín vedľa seba nezabúdajte dodržiavať potrebné vzdialenosti. Pred výsadbou nezabudnite skontrolovať korene, poškodené, nalomené a prebytočné je potrebné odstrániť. To isté platí aj pri výhonoch, ideálne je ponechať aspoň 3 silné. Na jeseň rez (skracovanie) neuskutočňujeme, ten je vhodné spraviť až na jar.  Voľne koreniacu ružu je potrebné pred výsadbou na namočiť do vody na niekoľko hodín.

 

Do pripravenej jamy pridajte kvalitný substrát pre ruže cena 5,90€/50L + kvalitné hnojivo na ruže cena 2,80€/1kg. Do výsadbovej jamy nasypte trocha zeminy a hnojivo, následne vložte sadenicu ruže zasypte zeminou a nelejte vodu. Čerstvo vysadenú rastlinu je vhodné chrániť pred mrazmi čečinou.

 * ceny sú orientačné, uvádzané podľa aktuálnej ponuky.

 

 
text: Bc. Tatiana Plešová

foto: internet


 

Zdielať článok na Facebooku

Časopis zdarma !

Čo je u nás nové

Prinášame Vám aktuálne inormácie zo Záhradného centra