Aj keď nás zima ešte celkom neopustila a môže nás nepríjemne prekvapiť, predsa jar nesmelo prichádza, začínajú zakvitať prvé cibuľoviny a tiež vykúka dlho očakávané svieže jarné slniečko. Nasaďte rukavice, chopte sa náradia a vykročte do záhrady. Záhradná sezóna sa práve začína!
Zeleninová záhrada
- Ak je počasie priaznivé a pôda rozmrzla, zryľujeme, prihnojíme a urovnáme záhony na skorú zeleninu.
- Začiatkom mesiaca vysievame hrášok.
- Začíname s výsadbou skorých hlúbovín (napr. skorý kel), cibule-sadzačky, jarný cesnak a tiež vysievame koreňovú zeleninu – mrkvu, petržlen (zeler radšej do skleníka).
- V skleníku vysievame reďkovku, šalát,…
- Paprika, rajčiny, zeler neznášajú priamu sejbu na záhon, preto je lepšie si v predstihu vypestovať priesady a tie následne postupne otužovať
TIP: Pri výseve koreňovej zeleniny môžete do semiačka primiešať aj semená tzv. ´značkovacej rastliny´ – šalát alebo reďkovku. Koreňová zelenina vzchádza dlho (aj tri týždne), zatiaľ čo značkovacia rastlina, naopak, veľmi rýchlo. Tak budete mať vyznačené riadky a bude nás navigovať pri kyprení pôdy v medziradoch.
Parenisko v záhrade
Mať parenisko v záhrade je veľmi užitočné. Dajú sa v ňom predpestovať rôzne zeleninové alebo kvetinové priesady, prípadne zakoreniť odrezky niektorých drevín. Je možné si v ňom namiešať presne takú zeminu, akú momentálne potrebujeme na vypestovanie rozličných rastlín. Parenisko je vhodné umiestniť na slnečné stanovisko, a malo by byť funkčné a zároveň estetické (aby v záhrade nepôsobilo ako strašiak).
Ovocná záhrada
- vysádzame teplomilné ovocné dreviny – broskyne, marhule, vinič, orechy, mandle,…
- začiatkom mesiaca dokončujeme zimný, resp. jarný rez ovocných drevín (nehrozí nebezpečenstvo silných mrazov, preto sa môže robiť i silnejší omladzovací rez jabloní a hrušiek bez väčšieho rizika namŕzania rezných rán)
- ukončíme rez viniča, taktiež ak je to potrebné opravíme oporu, napneme drôty,
- vyčistíme maliny – odstránime dvojročné odrodené, namrznuté, suché a poškodené výhonky
- prihnojíme jahody, ovocné stromy a vinohrad, minerálnym hnojivom (môžeme ho premiešať s kompostom)
- ošetrujeme poškodené stromy – balzamom ošetríme pukliny od mrazov, ohryzenie zverou,..)
- preštepujeme a štepíme ovocné stromy v poradí – najskôr kôstkoviny, potom jadroviny
- chemicky ošetríme ovocné rastliny proti hubovým chorobám
Okrasná záhrada
- ak ste tak ešte neurobili, je potrebné odstrániť zimnú prikrývku zo záhonov a skaliek, vyčistiť ich od nečistôt a napadaného lístia, prekypriť pôdu; nízke trvalky (levanduľa, šalvia, santolína) skrátime minimálne o polovicu.
- okrasné trávy ostriháme tesne nad zemou, prihnojíme odležaným preosiatym kompostom alebo vhodným minerálnym hnojivom; treba to stihnúť do pučania
- rozviažeme ihličnany, ktoré sme takto chránili pred snehom
- opatrne odhrnieme nakopcovanú hlinu na ružiach, odstránime z nich staré, suché a poškodené výhonky, na kríčkových ružiach ponecháme 2-3 púčiky, bujnejšie rastúce ponecháme na 5-8 púčikov, popínavé ruže režeme mierne – dlhé výhonky ponecháme, režeme len bočné a skracujeme na púčik smerujúci von z korunky,
- vykonáme hlboký rez okrasných krov kvitnúcich v lete a na jeseň (budleja, ibištek sýrsky, vtáčí zob, bršlen), hlboko zrežeme aj dreviny ozdobné farbou kôry (svíby, niektoré vŕby), striháme živé ploty
- vysádzame okrasné dreviny, ako prvé vysadíme voľnokoreniace listnáče, rastliny v kontajneroch môžeme vysadiť aj neskôr, taktiež vysádzame ruže; POZOR: miesto očkovania ruží má byť po výsadbe tesne pod povrchom pôdy!
- dvojročné rastliny: sirôtky, nezábudky a sedmokrásky môžeme vysádzať do záhona
- pomaly začíname s presádzaním a prihnojením izbových rastlín; muškáty z vlastných výsevov či odrezkov presadíme do črepníkov s priemerom približne 10 cm.
- z trávnika vyhrabeme lístie, mach, zbavíme ho nečistôt, príp. vykonáme vertikutáciu trávnika; koncom mesiaca aplikujeme vhodné jarné hnojivo na trávnik
- subtropické dreviny v nádobách postavíme na teplejšie a svetlejšie miesto
- z jazierka odstránime napadané lístie, zvyšky rastlín, prípadne mŕtve rybičky a doplníme vodu
- vysievame trvalky, skalničky a dreviny, ktoré nepotrebujú stratifikáciu – chladné zimné obdobie podporuje klíčenie
- otužujeme prezimujúce balkónové kvetiny (dvojzub, bakopa, krátkochĺpok, krásnohlávok, zvonček, klinček, mliečnik, slamienka stopkatá, plektrant, sanvitália). Koncom mesiaca ich presadíme a zrežeme.
- v období sucha treba dôkladne zavlažiť rododendrony a ostatné vždyzelené rastliny
Vysádzanie odrezkov
Koncom mesiaca vysádzame odrezky okrasných drevín, ktoré sme odobrali v zime. Pred výsadbou spodnú časť odrezku šikmo zrežeme a túto časť namočíme do práškového alebo kvapalného stimulátora, ktorý urýchľuje zakorenenie. Zapichujeme ich priamo do pôdy v parenisku, do ryhy na pripravenom záhone alebo do črepníkov. Na ochranu a vytvorenie mikroklímy môžeme nad každý odrezok položiť zrezanú plastovú fľašu.
Pranostiky ma marec:
Ak v marci kukučka kuká a bocian klepotá, dočkáme sa teplého leta.
Keď chceš mať zemiaky skoro v hrnci, zasaď ich v marci.
Keď je marec daždivý, bude suché leto.
Kto nenasial hrachu v marci, nebude ho variť v hrnci.
Lepšie, keď ťa zima chveje, než marcové slnce hreje.
Ak je na Jozefa mráz, bude veľa ovocia. (19.marec)
text: Ing. Lenka Cmárová
záhradný architekt
foto: internet