Kupujeme očami, zeleň a pestrosť farieb je dozaista veľkým lákadlom. Estetický dojem je síce dôležitý. Netreba podceňovať ani iné nemenej dôležité veci. Základom je správny výber. Dobré je uvedomiť si, k akému účelu má výsadba slúžiť. Rovnako treba myslieť na to, že rastliny sa delia na letničky a trvalky.
Tomuto pravidlu sa prispôsobuje celá výsadba, nie je vylúčená ani kombinácia. Pri nej je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov, či majú podobné (rovnaké) nároky na pôdu a svetlo.
Pestrosť kvetov je nekonečná, nevýhodou je, že časom opadnú a obdobie kvitnutia je na konci. Práve takýto osud majú letničky. Opäť sa ocitáme na začiatku a naše balkóny a terasy sú „bez života“ a krásy kvetov.
Ak sa chceme kochať sviežosťou zelene prakticky celý rok, vtedy je možno lepšie použiť trvalky alebo prípadne konifery. Môžete siahnuť napr. po borievkach, tujach, cypruštekoch, ale aj po borovici. Použitím týchto druhov dosiahnete stálozelenú výsadbu.
Pohľad na krásu rozkvitnutých kvetov predsa len môže chýbať. Výsadbu môžete oživiť letničkami napr. petúniami, surfíniami, bacopou, rozchodníkmi, skalnou ružou alebo napr. aj sirôtkami. Správny výber rastlín predstavuje len strohý základ.
Nemenej dôležitá je vhodná nádoba, ktorá by mala byť samozrejme dostatočne priestranná, veľká a hlboká, vzhľadom k tomu, že sa jedná o výsadbu drevín. Netreba zabúdať ani na odtok vody, preto je potrebný otvor a drenážna vrstva. Ta tvorí dno, základné podložie.
Substrát prispôsobujeme, použitým druhom. Na trhu sú dnes dostupné rôzne, nie len univerzálne, ale určené priamo pre konifery. Pri ich zakúpení sa neriaďte len vizuálnym dojmom. Dôležitá je kondícia danej rastliny, ktorá sa prejavuje v koreňovom systéme. Ten by mal byť primerane veľký, nepoškodený a dostatočne vyvinutý. Najlepšie zakúpiť kontajnerové rastliny, kedy sa minimalizuje riziko neujatia.
Okrem koreňov je potrebné všímať si zelenú (listovú) plochu. Tá by mala byť vyzretá, svieža, zelená a bez známok poškodenia. Od začiatku je dobré myslieť už aj na výber kvalitného hnojiva. Dostupné sú tekuté, tak aj granulované hnojivá, ktoré zabezpečia postupné uvoľňovanie živín do pôdy.
Počet rastlín v nádobe závisí od jej veľkosti. Aj tu platí, menej je niekedy viac. Nesnažte sa zbytočne natlačiť čo najviac druhov. Dobré je zachovať vzdušný dojem. Výsadba by mala mať svoju koncepciu.
Z pomedzi rastlín je dobré vybrať tú, ktorá bude predstavovať dominantu napr. tuju, cypruštek, borievku…. Najlepšie je umiestnenie do stredu. Okolo nej sa dajú vysadiť menšie druhy (plazivá tuja….), prípadne po obvode črepníka môžete použiť petúnie, surfínie….
Tiež by malo platiť, že vyššie druhy sadíme dozadu a menšie pred ne. Vhodné sú minimálne 3. Vtedy nemusíte použiť ani dekoračné prvky a výsledok bude efektný.
Rovnako nie je vylúčená ani solitérna výsadba, kedy sa použije jedna dominantná rastlina napr. borovica. Tá sa umiestni do stredu, v tomto prípade je vhodné použiť dekoračné prvky v podobe kameňa, machu, šišiek. Ako solitér vo veľkej nádobe pekne vynikne aj buxus.
Iným variantom môže byť aj simulácia lesíka. V takomto prípade sa hodia skalné ruže, papraď, sedmokrásky a rozchodníky. Z dekoračných prvkov pekne vynikne výrazný kameň, šišky, riečne kamienky, ale aj gaštany, bukvice na oživenie.
Výhodou rastlín je, že sa dajú rôzne kombinovať a sadiť. Vysádzané nemusia byť nutne len po obvode a do stredu. Môžete zvoliť aj výsadbu do radu. K takémuto účelu sa ideálne hodia tuje. Vhodné je ponechanie dostatočných rozstupov a to nie len z dôvodu vzdušnosti. Priestor medzi nimi sa dá vyplniť napr. letničkami.
Výsadba si vyžaduje údržbu, tá nespočíva len v pravidelnej zálievke. Dôležitý je aj pravidelný prísun živín a to najmä počas sezóny. Rovnako aj tvarovanie jednotlivých drevín je namieste. Pri použití kvitnúcich druhov, nezabúdajte odstraňovať odkvitnuté kvety, predĺžite tak dobu kvitnutia.
Na konci sezóny sa odstránia prípadné odumreté druhy, poškodené časti rastlín. Na zimu je ideálne umiestnenie do studenej chodby alebo skleníka. Rastliny pestované v nádobách sú náchylnejšie na vymŕzanie. V prípade, ak ich ponecháte priamo na stanovišti, nezabudnite použiť izolačnú ochranu, ktorá je dnes bežne dostupná.
foto: internet