Určite ste sa už stretli s pojmom kúpacie jazierko či BIObazén. V publikáciách sa tento pojem často zamieňa, preto sme sa rozhodli uviesť veci na pravú mieru.

Čo je kúpacie jazierko?

Kúpacie jazierko je umelo založená nádrž, so stojatou vodou bez prítoku. Vzhľadom pripomína jazierko, ktoré nájdete všade v prírode. Čistenie vody je založené na prírodných princípoch. Ide o jazierko väčších rozmerov, rozdelené na dve časti. Prvá časť je kúpacia. Má väčšiu hĺbku, ktorá je určená na kúpanie. Druhá časť je plytšia, regeneračná zóna. V nej sa nachádza substrát s rastlinami, kde prebiehajú biologické procesy, ktoré čistia vodu pomocou baktérií a rastlín.

Čo je BIObazén ?

BIObazén je tvarovo takmer rovnaký. Je to tiež umelo založená nádrž, ale už s cirkulujúcou vodou. Hlavný rozdiel je v čistení vody. Kým pri kúpacom jazierku čistia vodu baktérie a rastliny, v BIObazéne čistenie vody zabezpečuje technológia biofiltrov s nízkou spotrebou energie. Procesy v jazierku a v BIOfiltroch zabezpečujú nízku hladinu živín, ktoré zabráňujú v tvorbe rias. Pri zhotovovaní týchto vodných diel sa často používajú rôzne vodné prvky, akými sú fontány, kaskády, potôčiky, alebo iné vodné hry. Kúpacie jazierka dokážu stvárniť nádherné prírodné scenérie na malom území, ktorých sa viete stať priamou súčasťou.

Výhody biologicky čistej vody

Kvalita vody a jej vplyv na životné prostredie závisí od mnohých ukazovateľov. Inak pôsobí chemický bazén a inak kúpacie jazierko, ktoré je založené v súlade s prírodnými zákonmi. V umelých bazénoch je voda priehľadná a číra, čo je dosiahnuté chemickou cestou. Voda je ošetrovaná množstvom jedovatých látok, ktoré zabíjajú živé organizmy. Jedná sa tak o mŕtvu tekutinu, ktorá môže byť škodlivá pre malé deti a alergikov. Človek vodu z bazénu síce nepije, ale naša sliznica a koža sú veľmi citlivé. Priehľadnú vodu dosiahneme dodržaním hlavných zásad aj v kúpacích jazierkach a BIObazénoch. Máme v nich vodu nielen čistú, ale hlavne zdravú a bez nešetrných chemikálií. Prírodné kúpacie jazierka a BIObazény ocenia nielen dospelí, ale aj deti, ktoré v nich vidia rôzne vodné živočíchy a okrasné rastliny a zároveň sa zoznamujú s prírodnými procesmi. Kúpacie jazierka a BIObazény ľuďom šetria čas, nemusia chodiť za rekreáciou a za vodou desiatky kilometrov, ale vyjdú a zaplávajú si priamo pri svojom dome. Voda veľmi dobre pôsobí proti stresu – má ukľudňujúci účinok. Pomáha likvidovať voľné radikály, ktoré sú okolo nás, ale zároveň aj v nás. Najväčšou výhodou kúpacích jazierok oproti chemicky ošetrovaným bazénom sú výrazné nižšie zriaďovacie a hlavne prevádzkové náklady.

Naše realizácie

Vytvoríme Vám kúpacie jazierko alebo Biobazén – neváhajte nás kontaktovať

 • Realizácie záhrad
 • Požičovňa náradia
 • Záhradkárske potreby

Zavolajte nám

+421 51 77 21 205

Zavolajte nám

+421 51 77 21 205

Napíšte nám

info@zahradnictvosadex.sk

Navštívte nás

Duklianska 19/B Prešov

Vyberte si z našej širokej ponuky záhradníckych služieb pre každú domácnosť

 • Realizácie záhrad
 • Zavlahové systémy
 • Biobazény a jazierka
 • Údržby záhrad
 • A ďalšie...
tab image

Vyberte si z našej širokej ponuky záhradníckych služieb pre komerčné učely (mestá, obce..)

 • Zelené strechy
 • Hydroosev
 • Orezy a výruby
 • Frézovanie pňov
 • A ďalšie...
tab image

Napíšte nám