7 skalničiek, ktoré nesmú chýbať v každej skalke

Záhradkárske práce sú už v plnom prúde. Naše okrasné záhrady a skalky pomaly ožívajú. Nie sú to len skaly, čo robia skalku skalkou, ale rovnako aj vhodný výber rastlín. Máj je mesiacom, ktorý praje ich nákupu. V záhradníctvach sa rozširuje sortiment a naše oči dostávajú zabrať. Preberáme a hľadáme tie najlepšie „kúsky“. Kúpu by sme mali prispôsobiť požiadavkám skalky. Rovnako dôležitá je aj výška (rastlín), ktorá by mala byť do 30 cm.

Sedum  (Rozchodník)

Vo voľnej prírode rastie rozchodník prudký. Táto nenáročná rastlina si našla miesto aj v  skalkách. Rozchodník predstavuje nízku bylinu, vytvárajúcu plazivý, rozkonárený podzemok. Vytvára husté koberce a veľmi jednoducho sa množí.

Uprednostňuje suché pôdy s dostatkom vápna. V skalke mu vyberajte slnečné miesto. Najlepšie vynikne priamo na skalách s otvormi alebo na múrikoch. Múrik si môžete vytvoriť zo skál, ktoré na seba navrstvíte alebo prípadne z kamenných tvárnic. Pekne vynikne napr. na začiatku alebo v strede skalky. Na oživenie môžete použiť mušle a veľké kusy kôry.

Cerastium (Rožec)

Rožec je obľúbenou a bežne pestovanou skalničkou. Výhodou je, že na pestovanie je nenáročný, veľmi jednoducho sa množí a bez problémov prezimuje na stanovišti.

  

Rožec dorastá do výšky zhruba 15 cm. Pôdu si vyžaduje priepustnú. V prípade ťažkej ílovitej pôdy je vhodné zapracovať hnoj a piesok.  Vytvára hustý a veľký vankúš s bielymi kvetmi. V skalke mu vyberajte slnečné stanovište s väčším priestorom pre rast. V prípade ak máte skalku vo svahu, môžete ho umiestniť na vrch svahu.

Saxifraga (Lomikameň)

Na svete je známych viac ako 400 druhov. Rozšírený je v Severnej pologuli, v hornatých oblastiach. Lomikameň rastie aj na Slovensku v Tatrách.

  

Predstavuje drobnú a otužilú trvalku. Vytvára nádherné plazivé vankúše. Listy sú malé, mäsité a sivozelenej farby. Lomikaň patrí k nenáročným rastlinám a dobre odoláva mrazom. Odolnosť voči mrazu mu zabezpečuje jeho mäsitá stavba. Pôdu si vyžaduje dobre priepustnú, neutrálnu alebo prípadne mierne zásaditú. Stanovište mu vyberajte slnečné, prípadne polotienisté.

Pekné sú varianty ružovej, ale tiež aj bielej farby kvetov. V skalke pekne vynikne medzi skalami alebo pri jednej väčšej skale.

Aquilegia (Orlíček)

Orlíček sa bežne pestuje v okrasných záhradách. Obľúbený je v skalkách, ktoré príjemne oživí. Z botanického hľadiska sa zaraďuje do čeľade Ranunculaceae.

  

Rozšírený je v Severnej pologuli, v hornatých oblastiach. Známych je zhruba 70 druhov. Výhodou je ich odolnosť voči mrazu. Poloha si vyžaduje s priamym svetlom alebo čiastočným tieňom. Obľubuje dobre priepustnú pôdu.

Leontopodium (Plesnivec)

Predstavuje zaujímavú trvalku, ktorá sa bežne pestuje v skalke. Z hľadiska odolnosti je úplne mrazuvzdorný. Takou nevýhodou je, že mu vadia vlhké zimy. Stanovište si vyžaduje slnečné. Pôda by mala byť suchá, zásaditá, kamenistá a priepustná.

  

Phlox (Flox)

Predstavuje jednu z najbežnejšie pestovaných skalničiek. Táto vankúšovitá skalnička vytvára husté koberce. Z toho dôvodu sa hodí k múrikom alebo k veľkej skale. Patrí k nenáročným rastlinám. Dobre odoláva mrazom. Uprednostňuje slnečné stanovište. Rozmnožovanie je možné uskutočniť pomocou delenia na jar.

Armeria (Trávnička)

Predstavuje krásnu trsovitú trvalku. Vytvára husté vankúše listov a bohato kvitne drobnými kvietkami. Trávnička si vyžaduje slnečné stanovište. Patrí k nenáročným rastlín. Rozmnožuje sa delením trsov.

  

Pekne vynikne pri múriku alebo chodníčku, ktorý príjemne oživí skalku.

Chodníček sa dá veľmi jednoducho vyskladať napr. z menších nášľapných kameňov. Drobnými kamienkami alebo štrkom môžete vyplniť rozstupy medzi kameňmi (chodníčka).

text: Bc. Tatiana Plešová

foto: internet

Napísať komentár