Vysaďte si jahody aj u Vás doma! 4 kroky ako na to

Doma vypestované jahody v bio kvalite sú zdravšie a chutnejšie ako tie z obchodných reťazcov. Ak ešte nemáte vo svojej záhrade jahody, prišiel čas to napraviť.

Jahody, okrem toho, že ide o jedno z najchutnejších ovocí obsahuje aj veľmi veľa vitamínu C, nájdeme v nich aj vitamíny A, B, E a množstvo organických kyselín. Sú v nich minerálne látky, ako napríklad draslík, zinok, horčík, síra, vápnik, ale aj fluór, kobalt či bór. Jahody podporujú metabolizmus, potláčajú nachladnutie a pomáhajú aj pri liečbe srdcových chorôb.

Kedy vysádzať ?

Jahody sú vhodné k jarnej aj jesennej výsadbe, v podstate ich možno sadiť počas celej vegetačnej sezóny. Ale každé obdobie výsadby má svoje výhody i nedostatky. Preto treba, aby si každý záhradkár výsadbu prispôsobil vlastným podmienkam. Treba si však uvedomiť, že zárukou dobrej úrody sú zdravé, dobre vyvinuté sadenice s bohatým koreňovým systémom a kvalitne pripravený pozemok, ktorý im poskytne vhodné pestovateľské podmienky.

Veľkou výhodou výsadby jahôd v neskorom lete – začiatok jesene je to, že do príchodu mrazov stihnú dobre zakoreniť a vytvoriť dostatočnú ružicu listov. Preto sa z úrody môžete tešiť už v prvom roku po vysadení jahôd. V tomto období však zvykne byť teplo a slnečno, preto je bezpodmienečne potrebné po výsadbe zalievať. Vhodné je sadiť keď je zamračené, prípadne po daždi.

Jarná vz. letná (jesenná) výsadba…

Úroda v prvom zberovom roku z týchto výsadieb býva rozdielna. Z jarnej výsadby sa získava vyššia úroda ako z letnej, resp. skorej jesennej, ale plody nie sú až tak kvalitné (resp. kvalitných plodov je menej). Z letnej výsadby je však viac kvalitnejších plodov pri nižšej priemernej úrode. V letnej výsadbe začínajú plody dozrievať o 2 až 3 dni skôr ako             v jarnej, rovnako sa vytvára viac poplazov                     v predstihu o 5 až 7 dní, čo je zvlášť dôležité                pre pestovateľov sadby.

Príprava pôdy

Ak sa chystáte sadiť jahody práve teraz, miesto by malo byť pripravené už dávnejšie, a to najmä vtedy, ak ste tam túto sezónu pestovali niečo iné. Takýto záhon by už mal byť zbavený zbytkov predošlej úrody a poriadne vyčistený. Po zbere predplodiny je dobré pôdu pohnojiť kompostom dôkladne zapracovaním do pôdy, prípadne do pôdy ešte plytko zapracujte ďalšie hnojivá (síran draselný + superfosfát) minimálne mesiac pred plánovanou výsadbou jahôd – jahody nesmú ísť do čerstvo pohnojenej pôdy. Pôda musí byť dobre uľahnutá, aby sadenice nevymŕzali.

Spôsob výsadby

Vysádzať je možné buď do riadkov (30 cm medzi rastlinkami v riadku, 60-80 cm medzi riadkami),                    do dvojriadkov – 20 až 30 cm v rade a 40 cm medzi riadkami, prípadne do trojuholníkového sponu alebo         do pyramídy (v prípade, že Vás obmedzuje nedostatok miesta) a pod.

       

TIP: Pri výsadbe je možné použiť čiernu fóliu (alebo netkanú textíliu), roztiahnite ju na záhon ešte pred výsadbou                   a po okrajoch zaťažte. Vystrihnite do fólie kruhové otvory na miestach, na ktorých zasadíte jahody. Čierna fólia nedovolí burine rásť pomedzi riadky, udržiava koreňom jahôd vlhkosť, chráni plody pred zablatením. Ak je po výsadbe príliš slnečno a teplo, je potrebné dočasne prekryť čiernu fóliu nakosenou trávou alebo slamou na zmiernenie ohrevu a chrániť zasadené rastlinky pred priamym úpekom.

Krok za krokom …

1. KROK – PRÍPRAVA JAMKY Malou motyčkou alebo lopatkou si vyhĺbime jamku. Na dno jamiek dáme približne  lopatku dobrého kompostu, prípadne kompostovanej rašeliny a rukou ju premiešame s pôdou (účinné proti vymŕzaniu).


2. KROK – VYSÁDZANIE SADENÍC Do jamky s pripravenou pôdou nalejeme trochu vody, čiastočne ju zasypeme a položíme sadenicu, pričom jej korienky trochu rozprestrieme, aby neboli v jednej kope. Takisto dbáme na to, aby korene neboli otočené nahor – to by zhoršilo zakoreňovanie. Pozor na srdiečka, tie musia zostať nad zemou. Sadenice zasypeme substrátom, ktorý rukou pritlačíme ku korienkom a až potom prihrnieme kyprú pôdu. Povrchová pôda nesmie byť po výsadbe ušliapaná, lebo inak ťažko prijíma vodu a je málo vzdušná.

 
3. KROK – ZAVLAŽENIE Jahody zavlažíme, vodu však nelejeme do srdiečok. Dávame pozor, aby sa pri závlahe nevytvárali mláky – mohli by byť príčinou vzniku pôdneho prísušku, ktorý by zhoršil zakoreňovanie sadeníc.

4. KROK – ZATIENENIE A MULČOVANIE Ak ešte stále pretrvávajú slnečné dni  je vhodné vysadené jahôdky načas pred prudkým slnkom zatieniť, tak znížime odparovanie vody a podporíme ich zakorenenie. Na ochranu pôdnej vlahy, ale aj na podporu zakorenenia sadeníc je vhodné po zavlažení jahodovisko mulčovať kompostom, kompostovanou rašelinou
alebo pokosenou trávou.

Ak sa o svoje vysadené jahody budete pravidelne a s láskou starať určite sa Vám za to odvďačia sladkými plodmi.

text: Ing. Lenka Cmárová
záhradný architekt
foto: internet

Napísať komentár