Údržby záhrad

Každá zeleň potrebuje svoju periodickú a pravidelnú údržbu. Aj tie najlepšie vytvorené záhrady vyžadujú odborný prístup. Predovšetkým novo realizovaná výsadba vyžaduje patričnú rozvojovú starostlivosť. Údržba záhrady je mnohokrát aj časovo náročná. Práve úspora času a pocit, že bude o vašu záhradu odborne postarané je výhoda pre vás. Záhrada je ako jeden veľký živý organizmus. Rastie, vyvíja sa a reaguje na ročné cykly. Ak vám záleži na tom, aby vaša záhrada predčasne nezostarla, tak je potrebná správna údrzba. Len vďaka nej sa vaša záhrada stane investíciou, ktorá sa stále zhodnocuje. Uvažujme napríklad o malom stromčeku, ktorý sme vysadili a čisto teoreticky sme ho chceli za niekoľko rokov vykopať a predať. Jeho hodnota niekoľkonásobne vzrástla. Mali by ste preto aspoň rámcovo vedieť, kedy je potrebné previesť údržbu trávniku, kedy ostrihnúť rastliny alebo kedy zalievať. Pravdepodobne ste v minulosti nemuseli riešiť tak rozmanitú skladbu a taký počet organizmov ako je aktuálne na novej záhrade. Pre zdarný vývoj záhrady je minimálne v prvých niekoľkých rokoch potrebné venovať záhrade veľkú pozornosť, aby sa rastliny dobre ujali a aby boli správne zapestované. Ani potom však vaša práca nekončí. Dokážete si predstaviť, že by ste sa svojmu štvornohému priateľovi prestali rok venovat? Ako by asi po roku vyzeral? Ak by si v lepšom prípade našiel potravu, tak by sa mu pravdepodobne zamotala srsť, prerástli pazúre, usídlili by sa v ňom drobní spolubývajúci a priviedol by vám ešte nejaké potomstvo. S údržbou záhrady je to rovnaké. Záhrada sa bohužiaľ nedokáže sama ozvať a vy nedostatočnú a neodbornú starostlivosť pocítite až po určitej dobe. Vtedy už môže byť neskoro a rastliny môžu byť znehodnotené.

Pravidelná údržba záhrad počas sezóny

Nie je to len kosenie trávy. Údržba záhrady je celý súbor operácií. Ako záhrada prechádza rôznymi obdobiami, je potrebné sa sústrediť na jednotlivé časti záhrady s rôznou intenzitou. Veľkú pozornosť si zaslúži trávnik, ktorý je na jar či na jeseň potrebné správne naštartovať alebo naopak utlmiť. Medzi odporúčané operácie patrí vertikutácia trávnika, pieskovanie, hnojenie a v posledných rokoch aj boj s plesňami. Počas roka vykonávame chemické alebo manuálne odstraňovanie burín z trávnika alebo sa vykonáva likvidácia machu a rias. Na ovocných stromoch je potrebné počas roka vykonať odborný rez stromov. Ten sa rozdeľuje na omladzovací rez alebo udržiavací rez. Počas sezóny je tiež potrebné vykonávať zrezávanie a odstraňovanie trvalkových porastov. Medzi ďalšie činnosti patrí: obrývanie záhonov, pletie burín, doplňovanie mulču, vyhrabanie lístia, prihnojovanie rastlín. Ďalej Vám môžeme ponúknuť vyčistenie zámkovej dlažby a impregnáciu proti prerastaniu burín a vzniku lišajníkov a rias.

Radi vám detailne popíšeme ako sa o vašu záhradku postaráte.

Mimo zahradnických prác pre súkromné osoby a ich záhrady ponúkame služby ako je údržba zelene pre firmy, údržba plôch a parkov miest a obci v Prešovskom kraji. Naša firma pôsobí predovšetkým v mestách Prešov, Bardejov… Rádi pre vás vypracujeme ponuku na jednotlivú údržbu, alebo rekonštrukciu zelene firemného pozemku, ale samozrejme aj na kompletnú realizáciu záhradníckych prác na vašom firemnom pozemku. Neváhajte nás kontaktovať. O areály firiem sa následne staráme v rámci paušálných poplatkov. STRIHANIE A TVAROVANIE KROV V záhradníctve sa strihanie a tvarovanie krov používa na upravovanie a kontrolu rastu drevín a kríkov. Cieľom tohto procesu je dosiahnuť požadovaný tvar a veľkosť dreviny, zlepšiť jej vzhľad a zvýšiť jej zdravie. Strihanie krov v záhradníctve zahŕňa odstraňovanie prebytočných výhonkov, suchých a chorých vetiev a odstraňovanie rastu vedľa kmeňa. Týmto spôsobom sa zlepšuje prekrvenie dreviny a podporuje rast silných a zdravých vetiev. Strihanie krov sa tiež používa na kontrolu veľkosti dreviny, aby sa zabezpečilo, že neprerastie svoj priestor a nepoškodí okolie. Tvarovanie krov v záhradníctve zahŕňa upravovanie tvaru dreviny do požadovaného tvaru. Týmto spôsobom sa môžu vytvoriť rôzne tvarové kompozície, napríklad topiary, bonsaje a pod. Tvarovanie krov tiež umožňuje kontrolovať rast dreviny a zabezpečiť, aby rástla do požadovaného tvaru. Je dôležité, aby sa strihanie a tvarovanie krov v záhradníctve vykonávalo správne a v správnom čase. Nesprávne strihanie môže poškodiť dreviny a ohroziť ich zdravie, zatiaľ čo nesprávne načasovanie môže viesť k neúspešnému tvarovaniu. Je potrebné mať skúsenosti s týmto procesom a používať správne nástroje a techniky, aby sa dosiahli požadované výsledky.

Pomôžeme vám so strihaním a tvarovaním krov – neváhajte nás kontaktovať

 • Realizácie záhrad
 • Požičovňa náradia
 • Záhradkárske potreby

Zavolajte nám

+421 51 77 21 205

Zavolajte nám

+421 51 77 21 205

Napíšte nám

info@zahradnictvosadex.sk

Navštívte nás

Duklianska 19/B Prešov

Vyberte si z našej širokej ponuky záhradníckych služieb pre každú domácnosť

 • Realizácie záhrad
 • Zavlahové systémy
 • Biobazény a jazierka
 • Údržby záhrad
 • A ďalšie...
tab image

Vyberte si z našej širokej ponuky záhradníckych služieb pre komerčné učely (mestá, obce..)

 • Zelené strechy
 • Hydroosev
 • Orezy a výruby
 • Frézovanie pňov
 • A ďalšie...
tab image

Napíšte nám